bekman.tv

TÜRKİYE'NİN EN ÜNLÜ ORKESTRASI OLDULAR

İstanbul’un en renkli ve en sanatkar yapıda ki temizlik işçilerinin görev yaptığı ilçesidir Esenler.

TÜRKİYE'NİN EN ÜNLÜ ORKESTRASI OLDULAR
Tarih: 03-08-2020 21:15

 

ŞERİFE BEKMAN

İSTANBUL – İstanbul’un en renkli ve en sanatkar yapıda ki temizlik işçilerinin görev yaptığı ilçesidir Esenler. Burada belediyede görevli temizlik işçileri mesleklerini icra ederken adeta işleriyle sevişirler.

 

İlk onlar çıktı piyasaya. İlk onlar kurdu Çöpçüler Orkestrasını. İlk onlar verdi halka konserlerini. Ve enstrüman olarak kullandıkları tek araç çöp tenekeleri ile her gün yolları, sokakları, caddeleri süpürdükleri çalı süpürgeleri oldu sahnelerde.

Onlar sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin de en ünlü orkestrası. Hepsi Esenler Belediyesi’nin kadrolu çalışanı. Orkestrada görev alan bütün temizlik işçileri hepsi birer profesyonel şarkıcı sanki.

Çaldıkları ve söyledikleri her şarkı keyifle dinleniyor. Onların sanat gücünün farkına varan belediye başkanı Tevfik Göksu, işçilerinin önlerini kesmek yerine, önlerini ve yollarını açan bir belediye başkanı olmuş adeta.  

Çalışanların hepsi başkanlarından memnun. “Yaptığımızın bir sanat olduğunu kabul etmiş ve önümüzü tıkayacağı yerde başarılı olmamız için gereken ne varsa imkan olarak bize sunmuş bir başkandır.” diyorlar

Hal böyle olunca da Çöpçüler Orkestrasının her biri halk tarafından çok sevilen elemanları Esenler adını sadece Türkiye’de değil dünya genelinde duyurmak için basmışlar düğmeye.

Özel günlerde halka verdikleri her konserle bir kat daha büyüyen bir orkestra görünümündeler. İzlemeye gelen Esenler halkı onları dinlemeye, seyretmeye doymuyor. Hiç birinin müzik eğitimi olmamasına karşın hepsinin iyi birer temizlik görevlisi olmasının yanında iyi de birer şarkıcı türkücü olmaları ilçede taktirle karşılanıyor

Onlar Esenler’in gururu. Biraz daha önleri açılır da uluslararası festivallere gitmeleri sağlanırsa herkes bilsin ki çok önemli ödüllerle yurda dönerler. Hatta öyle başarılı olurlar ki, Beyaz Saray’ın özel konuğu bile olabilirler. Bu yazdıklarımız hayal değil, elde edilebilecek büyük başarılar.

Kurban Bayramı'nın dördüncü gününde görev yaptıkları sokakların sakinlerinden ricaları oldu bazılarının. Özellikle komik yapısıyla görevli olduğu sokakların gözbebeği durumunda ki Bay Moloz’un sokak sakinlerine çağrısı oldukça ilginçti.

Sokağa atılmış boş kutuların sepet dururken sepetin etrafına atılmış olmasına biraz içerlemiş Bay Moloz. Sepet çevresine atılmış boş kutuları görünce de her gün hizmet verdiği sokakların sakinlerine küçük bir uyarıda bulunmuş en renklisinden.

Şiirsel bir anlatımla ifade etmiş sitemini. Ve en sonuna eklemiş. “Sepetler dururken kutuları etrafa atanların evlerine moloz dökerim” diye de tatlı bir hicivle seslenmiş Esenler Belediyesi’nin sevilen ismi.

İşte size İstanbul’un olduğu kadar Türkiye’nin en harika orkestrası ve işte size uyarısını şiirsel anlatımla yapan bir temizlik görevlisi. Hadi izleyelim bakalım.


Kaynak: Bekman.Tv


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç

View My Stats