bekman.tv


TRT EBA'NIN İFLASI!

Tarih: 25-03-2020 14:30

 

Dünyanın ve ülkemizin başına bela olan Koronavirüs can almaya devam ediyor. Toplumun psikolojisi berbat. "Evde Kal" diyorlar.  Evet doğru bu beladan kurtulmamız için sosyal mesafeyi korumalıyız. Hijyeni en üst seviyeye çıkarmalıyız.

Devlet baba bu gibi durumlarda sahneye çıkmalı. Evde kalmalıyız söylemi sosyal devlet anlayışından uzak olunca toplum daha da geriliyor.

Zorunlu kapatılan iş yerleri, esnaf ve işçinin belirsizliği ve bir de bunu fırsat bilen patronların işçiyi işten çıkartmaları eklenince durumumuz daha da vahim bir noktaya geldi. Avrupa neredeyse OHAL ilan ederek vatandaşlarına "ekonomiyi düşünmeyin" mesajı verirken bizde SMS ile fatura ödeme noktalarını anlatan mesajlar geliyor!

İşte tam bir noktada Koronavirüs salgını beraberinde sosyal hayat ve eğitimde sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle'de eğitimde Türkiye'nin hangi noktada olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

TRT EBA TV'de uzaktan eğitimin ilk gününde Adnan Menderes'in idam sahnesi, kafa kesme görüntülerinin ilköğretim ve ortaokul öğrencilerine izlettirilmesinin ne akıl ne de eğitimle alakası olabilir?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamasını hatırlayalım. " Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ederim. Gözden kaçırdığım birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam." 

Hatırlarsanız Daha önce de TRTde yayınlalan skandal çizgi filmdeki Atatürk  imzası için "sehven oldu" denerek ceza verilmemişti.

Ardından başka bir açıklama: Soruşturma başlattık. Kendisi de kabul ediyor "rahatsız oldum" diyor! Şunu bilmelisiniz ki o kurumun başında iseniz gerçek sorumlu sizsiniz. Müfredatı uygulamak ve denetlemekle yükümlüsünüz.  

Pes! Özrü kabahatinden büyük! Yani uzaktan eğitim buysa yakından eğitimi gelin siz düşünün. Körpecik beyinler geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bilinçaltına aşılanan vahşet sahneleri şunu açıkça gösterdi. Milli Eğitim Bakanı'da, Müdür'de, Öğretmende bizleriz!

Her birey çocuğunu kendisi eğitecek. Her ana baba çocuklarının öğretmeni olacak. Geleceği ancak kendimiz şekillendirebiliriz. Sağlıklı bir nesil için kendi adımlarımızı atmalıyız. TRT EBA TV'deki skandalı gördükten sonra normal sınıfların yanı sıra bir de özel eğitim sınıflarında öğrenim gören çocuklarımıza bu güne dek nasıl bir eğitim verildiğini düşünemiyorum bile. Çünkü o özel çocukların ne büyük sorunlar yaşadığını görüyoruz.

Yani uzaktan eğitim adı verilen TRT EBA TV'de ilk gün yaşananlar EBA TV'nin açık bir iflasıdır. Yazıktır günahtır bu çocuklara.

Büyük Kurtarıcı ve Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün "Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Eğitim Bakanlığı’nı almak isterdim." sözünün ne kadar büyük bir önem taşıdığını anlamalıyız ve anlatmalıyız.

Atatürk'ü anlatın öğretin çocuklarınıza.


YAZARIN DİĞER YAZILARI


Masa Üstü Sürüme Geç

View My Stats