bekman.tv


14 ALTIN SORU ?

Tarih: 23-03-2020 09:58

 

Soru   :   1

Annem Yahudi' ydi. Babam   Musevi. Evimizin duvarı, mahallemizdeki  kilisenin duvarı ile ortak duvarımızdı. Ben komşularımla birlikte Hristiyan oldum. Yaşım ilerledi. Aklım başıma geldi. Baktım Hazreti Musa ' nın,  Hazreti  İsa' nın bana hiç bir faydası yok. Kalktım mahallemden taşındım. Nereye gideyim ? Başkent aklıma geldi. Gittim Yeni Mahalle ' ye  yerleştim. Dinimi değiştirdim. İslamiyeti seçtim. Müslüman oldum. Camide cemaat ile namaz kılar oldum. Cami cemaati beni çok sevdi. Ben de onları çok sevdim. Bir Cami Yaptırma Derneği kurdum. Hemen başkanı oldum. Cami, minare, mescit, şadırvan derken....Allah Yürü Ya Kulum dedi. Ben de yürüdüm. Hasetçiler benim için     "  Yürüttü  " dediler. İftira attılar. İşim çok düzgündü. Başka ülkelerden taşınmazlar satın aldım. Dünyalığımı yaptım. Paralarımı, altınlarımı kenara attım. Şimdi cemaat yok. Fakirler benden telefon ederek para istiyorlar.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM ?...

Soru   :   2

Köklerimi araştırdım. Annem Azerbeycan   ' dan  gelmiş. Babam İtalya  ' dan gelmiş. Bizim orda teknisyen olarak  çalışmaya başlamış.  Meğerse dedem Mısır ' da  katipmiş. Nenem İrlanda  Konsolosu ' nun  kızıymış.  Tesadüfe bakın ki ikisi tatilde, seyahatte tanışmışlar. Ben  bunu ufakken duymuştum da inanamamıştım. Sonra okulları bitirdim. Siyasete başladım. Milliyetçi bir partiye girdim, kaydımı yaptırdım. Çalıştım. Çabaladım. Yükseldim. Milletvekili oldum. Gel gör ki işler çatallaştı. Beni sevmeyen bir muhalefet milletvekili, benim kirli çamaşırlarımı ortaya döktü. Kasetlerim ortaya fırlatıldı. İtibarım yerlerde sürünüyor.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM  ?....

Soru  : 3

Yaşlı, dul bir bayanla tanıştım. Harika bir hanımefendi. Acele edip, hemen evlendim. Balayında öğrendim ki karım önceki kocasından hamileymiş. "  Çok güzel.  Şanslıyım. " dedim. Daha doğmadan evladımın şirketteki hisselerine el koydum. Alel acele sattım. Paraları şirkette sekreterlerimle, fabrikada genç işçi kızlarla yedim. Paralar suyunu çekti. Kârlar zarara dönüştü. Vergi, sigorta , icra bilmem daha neler. İntihar lafları dolaşıyor.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM  ?....

Soru    :   4

İşsizim. "  Ne bulursam çalışırım. Ne iş varsa yaparım. "  dedim. Gece, gündüz demedim çalıştım. Bahçevan olarak bir fabrikaya girdim. Yıllar sonra Satın Alma Müdürü oldum. Dün fabrikanın, bütün bankalardaki parasını kendi hesabima geçirdim. Patronun odasında bulunan antika para kasasını anahtarım ile açtım.  İçindekileri yürüttüm. Kameralara takılmışım.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM  ?

 

Soru   :   5

Almanya ' ya işçi olarak gitmek için  sıraya girdim. Adımı yazdırdım. Pasaportumu çıkarttım. Ver elini Almanya... Akrabalarım yardım etti. İşe girdim. Çalıştım. Çabaladım. Epey para biriktirdim. Köyüme döndüm. Bir konserve fabrikası kurdum. Yüz elli işçi ile açılış yaptım. İş başı yaptırdım. Üretime geçtim. Bir işçim ile ortak  at yarışlarına kupon doldurmaya başladım. Ne atlar be... Arpa yetiştiremiyoruz. İşler  kötüye gitmeye başlayınca, bir gece benzin döküp  fabrikayı yaktım. Sigortacılar gelmiş  diyorlar. İtfaiye müdürü benzin marifeti ile yakıldı diye rapor vermiş. Kapının önüne insanlar toplaşıyor.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM  ?...

Soru  :  6

Askerden geleli, yıllar oldu. İş yok, güç ypk.  Önce televizyondakilere, sonra mahalledekilere başladım, küfür etmeye.  Bir sürü yalan yanlış işe girdim. Başı dışarı davalarım oldu. Mahkemelerden  gelemez oldum. Yurt dışına bir sürü davanın takipçisiyim. Bazen 

 kazanıyorum, bazen kaybediyorum. Tazminat kazandığım da oluyor. Kalktım yurt dışına gittim, yerleştim. Her şey güzeldi. Şimdi her yerde işsizlik başladı. Bizi düşman gibi görmeye başladılar. Ekonomi çöktü.. . Her yer karışık. Ben küfür ettiğim yurduma mı döneyim.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM    ?...

Soru    :  7

Nasıl giyinirdim....Nasıl.  Bilemezsiniz. Uçağım ile ülke, ülke gezer, tozardım. Vitrin, vitrin dolaşırdım. Aldığım bir takım elbiseyi, ikinci defa giymezdim. O yumruk gibi taşlar, takılar, yüzükler, bilezikler. Zannedersiniz ki ben bir kuyumcuyum. Bir sarrafım. Bir alıştım hafif dumana. Şimdi fosur fosur içiciyim. İçtikçe, içiyorum. Kulağım minarelerdeki selâda, kim ölürse hemen gidip, evlerden ölü elbiselerini topluyorum.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM  ?....

Soru   :  8 

Bir eşortman almıştım da olay olmuştu. Günlerce televizyonlar beni konuşmuştu. Röportajlar yapıldı, yayınlandı. Ben de hazır bu çoşkuyu yakalamışken bir masaj salonu açtım. Yurt dışından çıtırlar getirttim.  Yok olmaz böyle bir şey. Resmen uçuyorum. Paralar tapa, tapa. Ye, iç, dans et, istersen uç. Sıcak sudan soğuk suya. Alt alta, üst üste. Bir dalmışım ki, bir dalmış. Orası burası, sermayem eridi, bitti. Her şey siyah beyaz fotoğraf oldu. Geçen gün yolda bir çift spor ayakkabı buldum. Tam ayağıma uydu. Başladım özgür atlar gibi koşmaya. Yolda bir su birikintisine bastım. Ayağım çamurla doldu. Meğerse altı delikmiş.

ŞİMDİ   NE  YAPMALIYIM  ?...

Soru   :   9

Arabalara azgın bir tutkum. Çılgın paralar ile çılgın arabalar alıyorum. Bir tane varken iki....İki tane varken üç. Aldıkça alıyorum. Galeriye döndürdüm evimi, depomu. Sadece kendim seyrediyorum. Hem de saatlerce.  Dün gece yarısı bir deprem oldu. Sen altı de... Ben yedi. Ne varsa, ne yoksa çatı  yarıldı. Tepeler göçtü. Her şey kuru baklavaya döndü. Bir saniyede oldu, bitti. Düşündüm de düşündüm. Hiç bir şeyim kalmadı.

ŞİMDİ   NE  YAPMALIYIM  ?...

Soru   :  10

Çocukken akrabalarımdan çıkmazdım. Hep onlarla beraberdim. Gecemiz, gündüzümüz beraberdi.Yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. Altıma çift döşek sererlerdi. Üstüme pamuklu, yünlü yorganlar. Yıllar geçti. Ben çalıştım. Paralar kazandım.  Paraları yığın yaptım. Yıllar geçti. Akrabalarım geldi. " Buyur. " bile etmedim. Bir gün, bankacılar, avukatlar geldiler. Fabrikama el koydular. Orada, burada, köprü altında yatıyorum. Akrabalarım, haber göndermişler. "  Gelsin. "  diye. Şimdi kara kara düşünüyorum.

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM  ?....

Soru    :   11

Yolda yürüyordum. Arkadaşım koluma girdi. " Gel " dedi. " Sana bir çay ısmarlayayım. " Ben de keyifle kabul ettim. Takıldım peşine. Ver elini gazinoo. Önce terettüt ettim. Usul, usul oynamaya  başladım. Bir iki, sonra üç, dört. Ne olduğunu bile anlıyamadım.  Sermayeyi kediye yükledim. Borç içinde yüzüyorum. Arkadaşlarım diyorlar ki "  Gel bir çay içelim."

ŞİMDİ  NE  YAPMALIYIM. ?....

Soru   :  12

"Sosyal Hayatın Hiç Yok. " dediler. Ben de  " Derneklere üye olayım. "  dedim. Gittim yolda önüme çıkan ilk derneğe üye oldum. Başladım, çalışmaya, meğerse derneğin bir de  "  Derin Derneği. "   varmış. Neyse onunda içine daldım. Bir bayan beni kucağına aldı.  Oh.... Oh.... Kucaktan kucağa... Düşünemiyorum

ŞİMDİ    NE  YAPMALIYIM  ?....

Soru   :  13

"Dağlara çıkayım. " dedim. Dağ, bayır gezmeye başladım. Motorsikletliler, bisikletliler bir âlem, bir âlem. Yayan gezenler  daha başka bir âlem. Avcılar var. Toplayıcılar var. Ayrı ayrı gezen hurdacılar var. Ot işi ile ilgilenenler var. Ben de bir yer çevirdim. Ot ekmeye başladım. Ruhum dinlendi. Kalıbım huzura kavuştu. İçim açıldı. Paraya para demiyorum. Doğacı oldum.Yeşillerdenim. Arkadaşlar yukarıdan bağırıyorlar : Aşşağıdan Jandarma geliyor. " diye.

ŞİMDİ   NE   YAPMALIYIM  ?...

Siyaseti seviyorum. Kahvehanelerde  boş boş konuşuyorum.   " Bir partiye gireyim. " dedim. Gittim iktidar partisine kayıt oldum. Ne  güzelmiş be. Her şey güllük gülüstanlık. Ne varsa yiyoruz. Ne bulursak içiyoruz. Söylediğimiz yalanlara başta kendimiz inanıyoruz.  Bir elimiz yağda, bir elimiz balda. Nektar, polen hak getire. Her şey mükemmel gidiyordu. Parti binasına girdim.  Bir çay bile içemeden, pencereler şangır, şungur içeride dağıldı. Her yer cam kırıkları ile doldu. Yağmur gibi taş, kaya yağıyor.  Kargaşa, korku....

ŞİMDİ  NE   YAPMALIYIM.?....


YAZARIN DİĞER YAZILARI


Masa Üstü Sürüme Geç

View My Stats