bekman.tv


KURBAN BAYRAMI

Tarih: 29-06-2020 20:34

 

Kore Türk Tugayı" nda binbaşı rütbesi ile görev yapan Faik Türün 27 Kasım – 30 Kasım 1950 tarihleri arasında birliklerimizin Tokchon –  Kaechon yolu üzerinde bir Çin tümenini durdurarak gösterdiği kahramanlıklardan dolayı Amerika"nın en büyük askeri madalyası Silver Star (Gümüş Yıldız) ile taltif edilmişti.

Aralarında Faik Türün"ün komutanlığını yaptığı birlik te bulunan Türk Kuvvetleri üç gün göğüs göğüse süren kanlı savaşlardan sonra düşman birliklerinin ilerleyişini durdurmayı başarmışlardı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi"nden izin alınmadan Kore Savaşı" na girilmiş. Dayım orada şehit olmuştur. Öldüğünde cebinden babamın siyah beyaz fotoğrafı çıkmış.

Pek Sandı"lı komşumuz, akrabalarımız bu savaşa katıldılar. Sonuçta ne bir soğan bahçesi var, ne de ince çubuklu Sultaniye Bağı var. Kahraman Vatan Evlatları bir HİÇ karşılığında ölmüşlerdir. Büyük Kurtarıcı Atatürk" ün izinden gidilseydi " Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" ilkesi benimsenirdi.

Oysa emperyalizmin çıkarlarına hizmet etmek bazı siyasiler için ayet olmuştur. Atatürk diyor ki " Vatana bir saldırı olmazsa, savaş bir cinayettir." Bunu söyleyen bir Osmanlı Paşa" sıdır. Ömrü cephelerde savaşmakla geçmiştir.

O Faik Türün Sıkıyönetim yıllarında, devrimci hareketi , solcu hareketi yer yüzünden silmeye çalışmıştır. " Türün Paşa, Türün Paşa...Sürüm, sürüm ... Sürün Paşa.. " acılı ağıtları ile anılmıştır. Kamu kaynakları ordunun malı olmuş. Ülke ilerlemek yerine, geri gide gide iflaslar duvarına yaslanmıştır. Çağı ıskalamış, soğan, sarımsak cumhuriyeti olmuştur. Çapsız, art niyetli siviller ülkemizi fakirleştirmiştir.

Sağ siyaset yeşereceği uygun ortamı bulmuş, kaderci, ezberci, sönük, hayalleri olmayan, kabullenici gençler yetiştirilmeye çalışılmıştır. Her şey mükemmeldi, bir de bu virüs işin içine girince, sağın itaat edenleri, yavaş yavaş yeni çatlaklar aramaya başlamışlar.
Geçen gün, Karabağlar Sanayii"sine gittim.

Yer yerinden oynuyor. Bir tarafta Selda Bağcan, bir tarafta Cem Karaca, karşı caddede Ahmet Kaya, beride Suriye"lilerin çalıştığı iş yerlerinde Arapça eserler. Daha bir kaç ay önce Mehti filan lafları ortalık yerde dolaşıyordu. Ne memnun, ne memnunlardı. Hayrola bir şey mi oldu?...

Kore"de Kurban Bayramı idrak edeceğiz.Bütün erat toplanmış, seferiyiz, muharibiz.İmam efendi çıktı minbere , başladı kaç yaşında keçinin kurban edileceğinden, kurbanın gözünün şaşı, boynuzunun kırık olmaması gereğinden bahsetmeye...

Yani o an, için bizi en az alakadar eden ne varsa onları monoton bir şekilde söylemeye... Rahmetli Tahsin Paşa bunaldı, sıkıldı. Hissettim neredeyse , kalkıp hutbeyi o verecek. Nitekim, sonradan dedi ki "Abe yahu , biz buraya gelmişiz gazaya...

Harbedeceğiz, memleketten binlerce kilometre ötedeyiz. KURBAN  BAYRAMI gelmiş. Biz vatana kurban olmaya gelmişiz.İmam efendi kurbanlık keçinin gözünü kaşını söylüyor. Yahu... söylesene bize gazilikten , şehitlikten...

Osmanlı İmparatorluğu" nun çıkarları için bu gün   haritalarda yerlerini  bile gösteremeyeceğimiz yerlerde Kahramanlarımızı bıraktık. Pek çoğunun mezar taşları bile yok. 

Hep savaş tamtamları kazanmayacak. Hep savaş komisyoncuları kazanmayacak. Dünya değişiyor. Virüs kuralları geçerli oluyor. Hıza alışmış olanlar, sabahtan akşama kadar "İkinci Dalga" diyorlar. Bu ne acele yahu... Arkanızda sizi kovalayan mı var ?

Birinci Dalga sıfır olaya iner, sonra ilerler veya ilerlemez. Ondan sonra " İkinci Dalga" yı konuşursunuz. Virüs sizinle dalga, dalga, dalga geçerken, ortalık yeri boşuna dalgalandırma.  Bu virüs kapitalizmi mezarına koymadan, tası tarağı toplamayacak. Onun için acele etmeye gerek yok.

Yakın ateşinizi, açın kırmızı şarabınızı, bakın yaşamanın  tadına. Ne güzel toprağın üstündesiniz, bağrına basmadan işlerinizi yapın. Özellikle ertelediğiniz işlerinizi yapın. Kamyoncular ne güzel yazılar yazıyorlar. Bir tanesini iyice ezberleyin.

Saatinize bakarsanız... Hemen , derhal Nato" dan çıkılmalıdır.  Dünyayı  , Yeni Bir Barış Dönemi bekliyor. Savaşlar, savaş isteyenlere döndü. Amerika"ya kaçan yılanı çıkaracak yiğiti henüz analar doğurmadı. Bu hesaplaşma er geç bize de gelecek. Gördünüz mü? 

VİRÜS ELİNDE YILAN SEPETİ ORTALIK YERDE DOLAŞIYOR ! ...


YAZARIN DİĞER YAZILARI


Masa Üstü Sürüme Geç

View My Stats