bekman.tv


SOL İKTİDARA GELMELİ Mİ ?

Tarih: 12-05-2020 16:46

 

Bizi yetiştirenler, merhamet damarlarımızı genişleterek yetiştiriyorlar. Hiç bir kuralı olmamasına rağmen, kırlangıç, leylek, kumru, evlerimizin çatılarına, kiremit altlarına yuvalarını yapan Mektepçiler ve serçeleri öldürmüyoruz.

Hiç bir kuralı olmamasına rağmen, Yunus Balıklarını öldürmüyoruz. Yunus Heykeli Efes" te öylece kaykılmış camın içinde duruyor. Müzenin en değerli eserlerinden bir tanesidir.

Yunus Peygamber ile ilgili onlarca öykü, dillerden dillere aktarılıp, anlatılıyor. Yunus Emre" nin en az on değişik yerde mezarları vardır. Her il, her ilçe, her köy ona sahip çıkmak istemektedir.

Oysa  Japonya" da Yunus Balığı katliamları yapılmaktadır. Bütün dünyanın gözleri önünde dev balıkçı gemileri yüzlerce Yunus Balığı"nı  yakalayıp, konserve yapmaktadır. Binlerce balık hallerde satılmakta, restoranlarda müşterilere ikram edilmektedir.

Ufak balıkçı gemilerinde ise zıpkın fırlatılmakta, isabet edildi miydi, hemen bir şamandıra bağlanıp  misina, olta düzeni denize atılmaktadır. Zavallı balık önce derinlere inmektedir. Gidebildiği yere kadar gider. Sonra bedenindeki çıkmayan zıpkın yarasını büyütür. Kan kaybetmeye başlar. Daha sonraları kuralı şamandıra koyar. Yavaş, yavaş yukarıya doğru asılır. Balıkçılar  tecrübeleri ile kendilerini geliştirmişlerdir. Hangi saat şamandıra suyun yüzüne çıkacaktır. Bilirler. Zavallı balık çatlamıştır. Hemen güverteye alırlar.

Şimdi  Virüs günlerindeyiz. Bazı zavallı insanlar perişan. Bazıları darmadağın. Herkesin  anlatacağı bir öyküsü var. Onların güzel günlerinde, Sümerbanklar  satılıyordu. Onlar seyrediyorlardı. Tarişbanklar satılıyordu. Onlar " Başka parti mi var ?" diyorlardı.  Etibanklar satılıyordu. Onlar " Aman efendim istikrar, istikrar."  diyorlardı.  Onlar " Atamıza ayyaş diyorlardı." Sonra " Bir defadan bir şey olmaz " diyorlardı.  Ülkemiz şehit cenazelerinden dev bir  Tabutluk Ormanı" na dönüştü. Onlar " Ne gereği var, asıl önemlisi Beka"dır." diyorlardı.

Unutmadık...  Unutturmatacağız...

Şimdi eli silahlı yetkisizler zaman zaman gazetelerin birinci sahifelerini  süslüyorlar. Rüzgar senden yana oldu muydu, ekinler senden yana eğilip yatar. Rüzgar ters yandan esmeye başladı mı, herşey ters gitmeye başlar. Hele iktidardan geçinmeye başladın mıydı,  bir de kazanımların elden gitti mi, artık  kırk katır mı ? kırk satır mı öyküsüne dönersin.

Şimdi deniz bitti. Gemi çamura oturdu. Pervane su tutmuyor.

Şimdi yiyen içenlerin fatura  ödeme dönemi  geldi.

İflas edenler, boşananlar, işsiz kalanlar kurtarıcı aramayacaklar. Kendileri, kendilerine kurtarıcı olacaklar. Bu virüs günleri gelip geçecek. Toplumu bireysellik ve yalnızlık bekliyor. Aksi mümkün mü ? Elbette mümkün. İsterlerse Sosyalizm Dö nemi açılabilir. Her şey insanlara ait.

Siyasi iktidar sabırla geldi. SOL siyasi olarak iktidara gelmek istiyorsa sabır etmelidir.

Düzen zıpkını yemiştir. Kan kaybediyor. İnsanlar yenilikten yana iseler bunu belli etmelidir. Yusuf" un kuyusunda dipte dolaşmak isterlerse bir sakıncası yok. Dua ile bu işlerin olacağı yok. Annem ile babam boşanmasınlar diye kıldığım namazlardan dolayı, seccade delindi, annem ve babam boşandı. Demek ki duanın ruhsal faydası var. Yapacağı hiç bir gücü yok.

SOL  nasıl olsa iktidara gelecektir. Yurt dışındaki gelişmeler solun yelkenlerine rüzgârları taşıyacaktır. Amerika" nın pili bitmiştir.  Yerli ağızlara bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Onlar farkında olmadan yaşarken antika oldular. Bu düzen çökmüştür. Dileyen yaşaması için dua edebilir. Sakıncası yok.

SOL   hazırlığını iktidar için yapmalıdır. Programını açıklamalıdır. Yapacaklarını ve kaynaklarını , hedeflerini , vaatlerini anlatmalıdır.

ZIPKINI GEÇİRMİŞSİN BEDENİNE...

BIRAK GİTSİN DERİNE...

TAKİP ET ŞAMANDIRAYI

TAKİP ET

KIZIL IŞIĞI..


YAZARIN DİĞER YAZILARI


Masa Üstü Sürüme Geç

View My Stats