bekman.tv


ABBASGİL

Tarih: 21-06-2020 12:45

 

Bir Göç Hikayesi..

Kırım'dan Anadolu'ya Gazeteci Yazar  Bilal Öztürk''ün kaleme aldiği "Kırım'dan Anadolu'ya bir muhacir ailesi" ABBASGiL adlı romanı Istanbul'da Reşadiye Kültür Eğiti Vakfı tarafından yayınlandı.

Basının önemli isimlerinden Milliyet Gazetesi ve birçok önemli kurumsal yerlerde görev yapmış her zaman çalışkan saygın biri olan Gazeteci yazar Bilal Öztürk'ün harika eseri ABBASGiLLER yayına girmesiyle büyük ilgi gördü ..

Romanda uzun yıllar Kırımda yaşayan ve 1787 yılında Osmanlı, Rus savaşı sonunda yüzbinlerce Türk gibi buradan göç etmek zorunda kalan Peçenek Türkü, Abbas Ağa ve ailesinin hikayesi anlatılıyor.

Dönemin ekonomik ve sosyal koşulları ile geleneksel ilişkilerininde işlendiği roman yazarın yaklaşık 40 yıllık çalışmasının ürünü .

Yazar kendi ailesinin 200 yıllık öykülerini sade bir Türkçe ile dünya klasikleri tadında ki anlatımıyla gün ışığına çıkararak okuyucuya sunuyor ..

Bir kitap düşünün tarihle iç içe yaşamış iyi ve kötü günleri yaşamış  içinde beş kuşak yaşamış bir aile tarihi.

Duayen Gazeteci yarım yüzyıla yakın bir süre aile kök ağacının gerçekleşmesini araştırdı..

Gazeteci Yazar Bilal Öztürk beşinci kuşak mesleğinin verdiği aşkla özveriyle tarihi ele alarak film tadında ki ABBASGiLLER kitabını o kadar güzel yazmış ki bir çırpıda okuduğunuz bu güzel kitapla tarihe uzanıyorsunuz .

Panoromik planda tarih şeridi gibi gözlerinizin önüne getirin .

Akıcı hikayelerle farklı  bir dünyaya gidiyorsunuz..

Orta Asya 'da 375 yılında başlayıp  Avrupa ortalarına kadar yayılan büyük göç dalgası Türk ırkının kurduğu devletler, imparatorluklar, hanlar...

Yıl 1441, Kırım Hanlığı'nın kurucusu HacıGiray Han, Başkenti Bahçesaray.

Kıpçak boyundan Tatar Türkleri aralarında Peçenek ve Nogaylar' da bulunuyor.

Osmanlılar ile ilişkileri Kırım Hanlığı'nın  yarı bağımsız bir ülke olarak varlığını 1792 Yaş Anlaşmasına kadar sürmüştür .

Tarihin devamında çok ilginç olaylarla karşılaşıyoruz ..

Bir dönüm noktası ki 1787 Savaşı Osmanlı Ordusunun tekrar mağlubiyeti Kırım'ın tamamen Rus egemenliğine gecişi ..

Bundan sonra halk her türlü eziyetleri görmeye başlayacaktır ..

Ruslar'ın , Türkleri Kırım'dan uzaklaştırmak için akla hayale gelmeyen  her yola başvuruları ve halka büyük eziyetleri ..

Kırımdan kalıp ölmeyi mi göze almak yoksa hiç etmek mi?

Yaşanan acılar, zorluklar , yokluklar karşılaşılan acımasızlıklar..Ölüm kalım savaşları ve mücadeleler..

Bu göçlerle ilgili öyküler Anadolu' da yüzyıllarca kuşaktan kuşağa anlatıldı .

Göç sırasında güçlüler yola devam edebiliyordu.Hastalar, zayıflar yollarda kalıyor veya ölüyorlardı.

Göç terk etmek ve kavuşmak ..

Kısaca vatanı terk etmek ve yeni yurda kavuşmak.. ABBASGiL kendi mecrasına giriyor.

Çünkü yıllarca süren ve yüzyıllarca unutulmayacak bu olağanüstü yolculuğun kahramanları arasında Kırımlı bir Türk olan Abbas Ağa ve aileside vardı .

Bu yolculuk 1792 baharında, Bahçesaray  yakınlarındaki Mahmut Sultan Köyünden eşi ve dört oğlu ve üç geliniyle yeni yaşama başlayacaktı.

O zaman 1800 yılında Sivas iline bağlı Tokat'ın, Reşadiye ilçesinde (O zamanki adı Iskefsir'de) kısmen tamamlandı

Abbas Ağa'nın birlikte yola çıktığı oğulları Ahmet Reşadiye'nin, ibrahim Şeyh, Mustafa Kopoklı, Halil Altıntaş köylerine yerleşti .

Memed ise göçünü 1810 yılında Istanbul'da sonlandırmıştır.

Kırım'dan Anadolu'ya bir muhacir ailesi ABBASGiLLER romanında , Abbas Ağa ve çocuklarının gercek öykülerini okuyoruz.

Tokat Reşadiyeli olan yazar o kadar güzel anlatıyor ki..

Iki yüz yıla aşkın sürecin acısıyla , tatlısıyla..Kimi zaman üzgün kimi zaman sevinç dolu  yaşamın hiç hikayesi ..
Nostalji ikliminde gezdiren duygulu ama hep ibretli yaşantılar.

Her haliyle empati yapabilirsiniz.

Kırım ve göç dramının arkasından Osmanlı'nın sosyal ve toplumsal perspektifine Anadolu'dan bakabilirsiniz.

Bir ailenin kadını , erkeği, çocuğuyla kuşaktan kuşağa birlik beraberlikle nasıl yükselebileceğini konusunda kıssadan hisseler çıkararak okuyabiliyorsunuz .

Aile ile sülaleden gelen bireyler geleneksel olarak her yıl biraraya gelerek  bu toplantıda aile içi ve ülke düzeyinde artılar eksiler ile yön arayışlarında imrenerek tanık olabiliyoruz .

Özellikle genç kuşakların okuması gereken bir kitap. Bu kitapla birçok tarihe  bilgiye ulaşabilecekleri özel kitaplardan biri .

Kitabın önemli bölümlerinden biriside:Tarihte dönemin  Sivas Valisi Reşit Paşa'nın ,Abdulhamit'in  tahtan indirilmesi sonrası yerine geçen Mehmet Reşat'a ithafen 1906 yılında Iskefsir'in adını Reşadiye olarak değiştirmiştir .

Bir çok cephede çarpışan Anadolu insanın halini ve dünya savaşının cephe gerisinde ABBASGILLER ekseninden bakabilir günümüzden pay çıkarabilirsiniz .

Abbas Ağa'nın Kırımdan göçü sırasında  ortaya çıkan sorunlarından bunalan eşi  Aybike Hatunun sık sık" Zaman en iyi ilaç ve en iyi yargıçtır " sözünü günümüze uyarlayabilirsiniz ..

Ağanın oğlu gazeteci yazar  Bilal Öztürk'e söylediği ,"Traktörlerde bile büyük lastikler, küçük lastiklerin peşinden gidiyor..Iyi ki sen ve kardeşlerin beni dinlemediniz .

Yoksa bugün benim gibi kör cahilin peşinde sersefil olurdunuz" sözü dikkate alınacak önemli bir söz ..

Tarihe , topluma ,aileye büyük bir ışık tutan ABBASGiLLER kitabı mutlaka okunması gereken güzel kitaplarımızdan biri..

Değerli Gazeteci Yazar Bilal öztürk kaleme aldığı bu harika kitap tarihi ve akıcı bir kitap ..Kırk yıllık basına emek vermiş duayen gazeteci ..

Bu kitabada çok emek vermiş ..En güzel tarih kokan akıcı bu güzel kitap okuyucuyla buluşması ve destek alması ..

En önemli ve takdire değer bu harika kitabın  geliri yazar Öztürk tarafından  Reşadiye Kültür ve Eğitim  Vakfına bağışlanması.

Kitabı almak isteyen  Eğitime destek vermek isteyen değerli okuyucular, Vakıf Başkanı Ibrahim Kurt ile irtibata girerek 0533-4027278 numaralı telefon bağlantı kurabilirler.

Değerli Yazar Bilal Öztürk böyle özverili bir roman yazdığınız ve eğitime verdiğiniz destekten dolayı kutluyor,ayakta alkışlıyorum.

Dost kalın, Sevgiyle Kalın.. 


YAZARIN DİĞER YAZILARI


Masa Üstü Sürüme Geç

View My Stats